środa, 30 stycznia 2019

Odpowiedni dobór miejsca!

       Kiedy w końcu została podjęta decyzja, że jedziecie na Erasmusa należałoby się zająć najważniejszym pytaniem: GDZIE? Nie zawsze tak jest, że pojedziecie w nasze wymarzone miejsce.  Być może wasza Politechnika bądź Uniwersytet nie mają podpisanej umowy z uczelnia z twojej ukochanej miejscowości, do której chciałeś pojechać. Poniżej znajdziecie kilka porad czym warto kierować się podczas doboru uczelni zagranicznej, w której chcielibyście spędzić następny semestr roku akademickiego.
   Na studiach technicznych jest małe zainteresowanie programem dlatego każdy, kto spełni odpowiednie warunki dostaje się na wyjazd. Wystarczy wybrać odpowiednią uczelnie, posiadać średnią ocen wyższą niż 3,2 oraz ukończyć pierwszy rok studiów, a także napisać test językowy. Jest jednak masa sposobów, aby go obejść, wystarczy pokazać wyniki maturalne, bądź wynik z egzaminu. Zatem jak widzicie zasady rekrutacji nie są zbyt skomplikowane. Gorzej wygląda sprawa na Uniwersytetach, gdzie na jedno miejsce przypada kilku kandydatów.
    Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej uczelni, w której znajdziesz przedmioty odpowiadające tym z Polski. Chyba nikt nie lubi odrabiać zaległości wynikających z różnicy programowej. Bez sensu jest jechać do kraju, w którym tylko połowa przedmiotów by się pokrywała. Dodatkowo drugą połowę trzeba by było odrabiać w następnych semestrach. Takie rozwiązanie po prostu nie ma sensu. Ważne jest również, aby sprawdzić, gdzie znajduje się nasz wydział. Czasami zdarzały się kuriozalne sytuacje, w których wydziały były oddalone kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania.
       Dużą rolę odgrywa kraj, do którego się udajemy. Jeżeli lubimy spędzać mnóstwo czasu na plaży, opalać się i pływać, odpowiednim wyborem będą kraje typu: Portugalia, Hiszpania. Natomiast, jeśli lubimy ogrom zabytków, starożytne miasta to możemy wybrać Grecję. Dla miłośników jedzenia typu pizza, spaghetti idealnym wyborem będą Włochy. Jest to jednak indywidualna kwestia każdego z nas. Uważam jednak, że warto w pierwszej kolejności sprawdzić czy pokrywa się nam większość przedmiotów w danej uczelni.
       Istotna jest również wielkość miasta, w którym znajduje się uczelnia. Małe miejscowości cechują się zazwyczaj niższą ceną zakwaterowani. Do każdego miejsca możemy dojść pieszo co  jest dużym atutem z punktu widzenia Erasmusa, którego głównym źródłem utrzymania jest stypendium oraz jakieś oszczędności. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie jeżeli mamy bardzo okrojony budżet, a lubimy podróżować i imprezować. Jeżeli mowa o imprezach to duże miasta oferują ogromne możliwości ulice przepełnione klubami, barami i dyskotekami to tylko część z wielu atrakcji, które oferują wielkie aglomeracje. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto jednak zaznaczyć, że ma to swoje plusy i minusy. Ogromne korki, podróżowanie metrem na uczelnie, bądź ciągły zgiełk i tumult to rzeczy, które odstraszają na samą myśl o nich. Wybór wielkości miasta w głównej mierze zależy od waszych preferencji.
       Warto jest również dosięgnąć wiedzy od osób, które były już w danym miejscu we wcześniejszych latach. Dzięki takim osobom macie możliwość zasięgnięcia prawdziwych informacji, które są bardzo pomocne. Dodatkowo, każdy po swoim wyjeździe musi napisać tzw. "wspomnienia z wyjazdu". Najlepsze z nich są publikowane na stronach poszczególnych biur współpracy międzynarodowej. Jednak ostateczny wybór należy do Was i to wy musicie podjąć decyzję. Myślę, że nie ważne jaką miejscowość wybierzecie to i tak będzie to jedna z największych przygód w życiu. Wybierzcie mądrze!!          



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz